EAGLE Network

Článek Jany Hajduchové (Support Officer, EAGLE Network) - www.eagle-enforcement.org

    Model, podle kterého LAGA operuje, začaly později replikovat i další partnerské organizace, a tak vznikl EAGLE Network, působící dnes v 8 afrických státech. Každý tým má několik vyšetřovatelů, kteří pracují inkognito a pronikají do pašeráckých sítí, kde sbírají informace a důkazy o nelegální činnosti. Ve spolupráci s policií, agenty ochrany přírody případně jinými složkami, jako je INTERPOL, pak připraví samotné zatčení, které musí proběhnout rychle a v okamžiku, kdy se překupník pokouší zboží prodat. Je totiž pak mnohem snadnější dotyčného odsoudit. Každý případ je sledován právníky z našeho týmu, počínaje asistencí při samotném zatýkání, při výslechu až po odsouzení. Ale i poté právníci sledují, jestli odsouzený zločinec skutečně zůstává ve vězení. Mediální oddělení pak má za úkol o každém zatčení a odsouzení publikovat články v místních médiích, které mají za úkol varovat před touto trestnou činností a odradit případné další pachatele.

Ofir Drori se zabaveným šimpanzem (Zdroj: LAGA)

    Největší bariérou při prosazování zákona v Africe je korupce. Narážíme na ni ve všech fázích - při samotném zatýkání i při následném výslechu, při rozhodování o vazbě, během soudního procesu nebo při pobytu ve vězení. Všude je možné najít policistu nebo úředníka, který si rád vylepší příjmy. Tomu se často daří zabránit už pouhou přítomností našich právníků během celého procesu, a často se stává, že snaha o úplatek vede k dalším zatčením. Korupce nemá ale jen formu úplatků, časté je využívání vlivných známostí, které je mnohem těžší kontrolovat a odvrátit. Když na policejní stanici, kde je vyslýchán zatčený pašerák, zatelefonuje nadřízený důstojník nebo vysoce postavený úředník z ministerstva s příkazem zadrženého propustit, vyžaduje to nejen diplomacii a osobní statečnost, ale i silnou pozici. K tomu EAGLE Network využívá podporu a dobré vztahy s mezinárodní komunitou, diplomatickými kruhy, samotnými ministry a dalšími vlivnými lidmi. Každý projekt má také podepsanou dohodu s příslušným ministerstvem, které má ochranu přírody na starosti, což dodává naší činnosti legitimitu.

Slonovina zabavená díky akci organizace EAGLE, Pobřeží Slonoviny (Zdroj: EAGLE Network)

    Kde ale vzít záruku, že samotní členové našich teamů nepodlehnou pokušení a nenechají se uplatit? Klíč spočívá v pečlivém výběru lidí. Nejdůležitější podmínkou pro tuto práci jsou nejen profesionální dovednosti, ale především aktivismus. Přístup, který je v České republice považovaný málem za nadávku je v Africe nutností. Jen hluboké odhodlání lidí, kteří věří, že má smysl bojovat za záchranu přírodního dědictví a kteří vidí korupci jako chorobu, ničící jejich budoucnost, může opravdu přinést změnu do celého systému. EAGLE Network se ale nesnaží aktivisty jen hledat, naším cílem je aktivismus probouzet, inspirovat a motivovat lidi a pomoci jim tak vytvářet občanskou společnost, v Africe tolik potřebnou.

Úkryt pro nelegální slonovinu ve dřevě – Pobřeží Slonoviny (Zdroj: EAGLE Network)

   Dnes EAGLE Network působí v osmi zemích (Kamerun, Gabon, Konžská Republika, Guinea, Benin, Togo, Senegal a Pobřeží Slonoviny) přes 100 odhodlaných aktivistů, a výsledky jejich práce jsou konkrétní a viditelné. Od vzniku prvního projektu v Kamerunu až dodneška díky našim aktivistům skončilo za mřížemi přes 2 000 pašeráků a překupníků. Rok 2017 přinesl zatím nejlepší výsledky - 406 zatčených pašeráků a dalších zločinců, z toho více než polovina byli pašeráci slonoviny, jíž se podařilo zabavit 3,5 tuny.

    Posledním velkým úspěchem bylo zatčení vietnamského pašeráka Tran Van Tua a jeho šesti spolupachatelů v Pobřeží Slonoviny v lednu 2018. Téměř půl tuny slonoviny, zabavené při této operaci, bylo připraveno k transportu do jihovýchodní Asie. Tento gang využíval sofistikovanou metodu pašování, kdy slonovina byla uložena a zalita voskem v rozřezaných kládách, následně slepených do hranolů smíchaných s podobnými kládami. V Keni a Mosambiku byly v minulých letech zabaveny více než dvě tuny slonoviny převážené stejnou metodou.

     Takových velkých kauz má za sebou EAGLE Network několik, například rozprášení gangu překupníků šimpanzů a dalších zvířat kolem Ansoumane Doumbouy, bývalého šéfa CITES v Guinei, v Ugandě v únoru 2017 zatčení gangu pašeráků slonoviny, působících v západní a střední Africe, a zabavení 1,3 tuny sloních klů, zatčení dvou čínských pašeráků a zabavení největší zásilky šupin luskounů ve střední Africe v Kamerunu v lednu 2017 nebo zatčení gangu osmi pašeráků se třemi tunami luskouních šupin v červnu 2017 v Pobřeží Slonoviny.

    Zajímavým případem byl i Aziz Sall, senegalský obchodník s ptáky, zatčený v roce 2015. Našlo se u něj nejen 111 papoušků žako s falešnými vývozními povoleními CITES, ale i na 3 000 dalších chráněných ptáků všech možných druhů, samozřejmě všech odchycených v přírodě. Při dalším vyšetřování se zjistilo, že Aziz vyvážel ptáky do Turecka, společnost, které je dodával, je pak prodávala dál, už jako odchované v zajetí, i prostřednictvím své pobočky na Slovensku. Ta pravidelně prodávala exotické ptáky na burzách v Trenčíně. Není těžké si domyslet, že ptáci od tohoto překupníka končili i u českých chovatelů.

Papoušek žako na prodej u překupníka, Kongo (Zdroj: Save Elephants)

Když v roce 2003 izraelský novinář a cestovatel Ofir Drori začal sbírat materiál pro článek o nelegálním obchodu s ohroženými druhy v Kamerunu, byl sám velmi překvapen tím, jak snadné bylo sehnat šimpanzí mládě. A když mu úředník ministerstva životního prostředí místo toho, aby mládě zabavil, nabídl, že mu sežene jiné, jeho šok se brzy přetavil v rozhodnutí, že se s tím musí něco udělat. V Kamerunu v té době v ochraně přírody už po desetiletí působily velké mezinárodní nevládní organizace, s drahým a kvalitním vybavením a týmy odborníků, kteří organizovali školení a tréninky pro vládní úředníky, na ochranu přírody a postihy pašeráků a pytláků to ale nemělo žádný vliv. Nikdo tehdy neřešil prosazení zákona v praxi - law enforcement. Přestože v Kamerunu platily zákony na ochranu přírody od roku 1993, nikdo podle nich do té doby nebyl odsouzen. První šimpanzí mládě Ofir zabavil pytlákům sám, bez zázemí jakékoli organizace a dohody s úřady, brzy ale založil organizaci LAGA - Last of the Great Apes, a vytvořil strategii a pravidla, podle kterých EAGLE Network funguje dodnes. Sedm měsíců poté LAGA dosáhla prvních úspěchů - první zatčený a odsouzený pašerák.

Tuna slonoviny zabavená v Ugandě
(Zdroj: EAGLE NETWORK)